Všichni jsme to zažili – malé štěně, které se k vám lísalo, radostně přibíhalo na zavolání a tvářilo se, že jste středem jeho vesmíru. Pak ale jednoho dne zavoláte jeho jméno… a ono nic. Jen pobavený pohled a odběhnutí za něčím zajímavějším. Gratulujeme! Váš pes právě vstoupil do puberty.

Psí puberta je zcela přirozená fáze vývoje, během které se mladý pes stává dospělým. Bohužel to znamená i období vzdoru, ignorování povelů a občasné testování vaší trpělivosti. Takže pokud si teď říkáte „Můj pes je úplně jiný než dřív!“, věřte, že je to jen dočasné (i když se to někdy zdá jako nekonečno).
Kdy začíná psí puberta a jak dlouho trvá?
Psí puberta se obvykle dostaví mezi 6. a 12. měsícem věku, v závislosti na plemeni a velikosti psa:
- Malá plemena (čivavy, jorkšíři) – Puberta začíná kolem 5.–7. měsíce a většinou trvá kratší dobu.
- Střední plemena (border kolie, kokršpaněl) – Přichází kolem 7.–10. měsíce a může trvat několik měsíců.
- Velká a obří plemena (labradoři, němečtí ovčáci, bernardýni) – Puberta může začít později, kolem 9.–12. měsíce, ale zato trvat déle, někdy i do dvou let.
Stejně jako u lidí se puberta u každého psa projevuje jinak. Někteří ji zvládnou celkem v klidu, jiní se promění ve čtyřnohého puberťáka, který najednou „zapomene“ i na povely, které znal nazpaměť.

Co všechno vás může v pubertě psa potkat?
- Ignorování povelů – Přivolání, které bylo dříve bezchybné, najednou nefunguje. „Ke mně!“ teď znamená něco mezi „Počkej, až se mi bude chtít“ a „Kdo jsi a proč na mě mluvíš?“
- Testování hranic – Pes zkouší, co všechno si může dovolit. Může začít tahat na vodítku, štěkat na lidi, lézt na pohovku, kam předtím nesměl.
- Větší nezávislost – Najednou už nepotřebuje být stále u vás. Jeho vlastní svět je zajímavější – třeba ta veverka v parku nebo pach na opačném konci města.
- Přehnaná energie – Zdá se, že pes nikdy není unavený. Po hodinové procházce doma radostně běhá po gauči jako tornádo.
- Strach a nejistota – Někteří psi začnou reagovat bázlivě na věci, které dříve neřešili. Může se stát, že se najednou bojí popelnic, jiných psů nebo hlasitějších zvuků.
- Dominance a agresivita – Někteří psi v pubertě mohou začít více „šéfovat“. Mohou být tvrdohlavější vůči ostatním psům nebo ochranářštější vůči svým věcem.

Jak pubertu zvládnout a nezbláznit se?
Důslednost je klíčová
Teď není čas povolit pravidla. Pokud byl pes zvyklý, že nesmí na gauč, nesmí tam ani teď, i když na vás kouká těma roztomile vzdorovitýma očima.
Nedávejte mu šanci ignorovat povely
Pokud přestane reagovat na přivolání, nepouštějte ho z vodítka. Místo toho trénujte na dlouhém vodítku a za každý úspěch pořádně odměňujte.
Kombinujte fyzickou i mentální aktivitu
Unavený pes je hodný pes. Nestačí ho jen vyběhat, důležité je i mentální zaměstnání – nosework, hlavolamy, základní poslušnost nebo hledání pamlsků.
Teď to možná vypadá jako boj, ale jednou budete na tuhle fázi vzpomínat s úsměvem.
Nevzdávejte výcvik
Někdy to vypadá, že váš pes všechno zapomněl, ale není to pravda. Stále má v hlavě základy, jen je teď zkouší ignorovat. Trénink dělejte krátký, pozitivní a zábavný.
Trpělivost, trpělivost, trpělivost
Ano, váš pes se může chovat jako malý rebel, ale je to jen fáze. Pokud vydržíte, vyroste z něj sebevědomý a vyrovnaný dospělák.
Kdy puberta skončí?
Dobrá zpráva – puberta není navždy! U většiny psů se chování začne stabilizovat mezi 12.–18. měsícem. U velkých plemen to může trvat déle, ale dříve nebo později se z vašeho čtyřnohého puberťáka stane rozumnější pes.
A pokud ne? No… někteří psi jsou duchem štěňata celý život. Ale ruku na srdce, není to právě to, co na nich milujeme?
A jak probíhala (nebo právě probíhá) psí puberta u vás?